Myjnie bezdotykowe dla większości osób spoza branży wydają się być bezpiecznym, bezobsługowym pomysłem na dochodowy biznes. Jednak wielu właścicieli myjni bezdotykowych nie zgodzi się z tym stwierdzeniem, szczególnie w obecnych czasach przy rosnących cenach mediów, chemii czy nadchodzącej nieuchronnie fiskalizacji.
Celem lepszego zbadania oczekiwań polskich klientów w stosunku do myjni bezdotykowych w 2022r. przeprowadziłem badania na grupie Polaków o cechach reprezentatywności (ze względu na płeć, wiek, województwo oraz wielkość miejscowości, w którym badani zamieszkują) z prośbą o cenę istotności danego elementu infrastruktury myjni bezdotykowej. Ankietowani dokonali oceny istotności elementów za pomocą skali od 1 do 5, gdzie 1 oznaczało, iż czynnik jest zdecydowanie nieistotny, zaś 5 – zdecydowanie istotny. Zasugerowane elementy infrastruktury zostały przedstawione na podstawie autorskiej obserwacji rynku.
Dla badanych najważniejsza, podczas wyboru myjni bezdotykowej, jest możliwość płatności kartą płatniczą (4,10). Zbliżoną średnią ocen odnotowano w przypadku następujących kategorii: szerokie stanowiska mycia podjazdu (które zapewniają większą wygodę mycia i obniżają szansę na bycie ochlapanym podczas mycia; 3,93), aktywna piana (3,92) oraz szczotka do mycia auta (3,90). Widoczna jest tu przewaga preferencji płatności bezgotówkowej nad płatnością bilonem, jako że rozmieniarka pieniędzy została uznana za mniej ważny element. Postanowiono także zbadać na ile istotne są elementy spełniające potrzebę wyjechania z myjni bezdotykowej suchym pojazdem, a więc suszarki do aut (których pojawia się coraz więcej na naszym rynku) lub rozwiązania związane z możliwością zakupu pojedynczych irch syntetycznych (3,46). Osobiście we własnym obiekcie (Myjnia Gruszczyn) zdecydowałem się na instalację irchomatu i po 6 miesiącach od uruchomienia z czystym sumieniem mogę napisać, że urządzenie zdobyło uznanie klientów a filmik w serwisie TikTok dotyczący urządzenia obejrzało 1,7 mln widzów. Dla badanych najmniej istotnym czynnikiem jest karta flotowa (2,71).
Wspominając media społecznościowe, chciałbym zwrócić uwagę, że efektywne prowadzenie komunikacji w mediach społecznościowych z jednej strony pozwala stworzyć społeczność wobec danej lokalizacji, a z drugiej strony może być narzędziem do otrzymania leadów sprzedażowych dla producentów myjni bezdotykowej. Jako ciekawostkę podam, że będąc jedynie właścicielem myjni a nie jej producentem, w okresie wzmożonej aktywności w social media (główne źródło ruchu to platformy TikTok oraz Instagram) otrzymuję tygodniowo kilka zapytań dotyczących zasad funkcjonowania myjni bezdotykowej oraz pomocy przy doborze dostawcy sprzętu dla nowych inwestycji.
Niestety roku 2023 zapowiada się jako trudny rok dla myjni bezdotykowych – znacząca inflacja, spowolnienie gospodarcze, zwiększone koszty mediów zdecydowanie przełożą się negatywnie na wyniki finansowe właścicieli myjni bezdotykowych. W Wielkopolsce już widać pojedyncze myjnie bezdotykowe, które zostały zamknięte na okres zimowy lub dłuższy. Nieuchronnie nadchodzi także fiskalizacja obiektów myjni bezdotykowych, choć data wprowadzenia tego obowiązku była już przekładana w 2022r. a sam proces wbrew pozorom nie jest bezproblemowy. Dostawcy sprzętu wskazują chociażby problemy w postaci wydłużonych procesów legislacyjnych dla rozwiązań przyjaznych dla właściciela obiektu (jak wirtualne kasy fiskalne umieszczone w smartfonie) czy też problemy z potencjalnie podwójną fiskalizacją sprzedaży kart flotowych. Na skutek tego, do naczelników urzędów skarbowych składane są wnioski z prośbą o indywidualną prolongatę terminu rozpoczęcia rejestracji sprzedaży (fiskalizacji), co poskutkować może kolejnym przesunięciem terminu fiskalizacji dla całego sektora.
Opublikowano w magazynie „Stacja Benzynowa & Convenience Store” numer listopad / grudzień 2022.