Analizując kwestię „logo” ze Studentami, zawsze zaczynałem od dwóch filmów.
Pierwszy ma już trochę lat.
Sami przyznacie, że Mann w roli wszechwiedzącego szefa się sprawdza. Niestety, wciąż można spotkać szefów, którzy i tak zrobią po swojemu. Skoro już wiemy co to „lągo”, możemy przejść do drugiego, bardziej merytorycznego filmu:
Co prawda powyższy filmik traktuje głownie o marce, ale w końcówce widzimy artystyczne logo 😊
A czy marki chcą nam coś przekazać poprzez swoje logo?
Poniżej kilka znanych przykładów ukrytych znaczeń w logotypach marek.
Logo CPN, czyli Centrali Produktów Naftowych a w nim ukryte literki C,P oraz N (w środku). Warto podkreślić, że wciąż wśród starszej części społeczeństwa stacje paliw nazywane są po prostu „cepenami”, podobnie jak buty sportowe „adidasami” a pieluszki jednorazowe „pampersami”. W marketingu na tego typu zjawisko możemy użyć określenia „first mover advantage”. Po 20latach od zniknięcia ostatniego CPN w Polsce PKN Orlen uznał, że uruchomi stację paliw pod nazwą ,,CPN’’ na warszawskiej Pradze. Przypomnijmy, że po połączeniu CPNu z Petrochemią Płocką powstał PKN Orlen (obecnie formalnie jako Orlen).
Producent m.in. nachos. W środku logotypu widzimy dwie postacie dzielące się nachosem nad miską sosu pomidorowego. Logo Tostitos odnosi się do poczucia wspólnoty, które odczuwamy podczas wspólnego jedzenia nachosów. Marka Tostitos została wprowadzona na rynek przez firmę Frito-Lay, która jest częścią koncernu PepsiCo. Tostitos zadebiutowały na rynku w 1979 roku.
Nawiązanie do korzeni, gdyż w początkowej fazie BMW produkowało samoloty. Stąd „śmigło” ukryte pośrodku logotypu, a kolory biały i niebieski to kolory bawarskiej flagi. W końcu firma BMW pierwotnie było BFW 🙂 Bayeriche Flugzeug Werke – Bawarska Fabryka Samolotów. Dopiero później nazwę zmieniono na Bayerische Motoren Werke (BMW) – Bawarska Fabryka Silników. Na tak wielką popularność marka pracowała przez dekady.
W logo produktu znajduje się* ilustracja szczytu Matterhorn oraz ukryta postać niedźwiedzia nawiązująca symbolicznie do rodzimego miasta Berna, w którego herbie również jest niedźwiedź. To tak jakby ciastka z Poznania miały w logotypie ukrytego koziołka. 😊 Zgodnie ze szwajcarskim prawem tylko produkty wyprodukowane w całości w Szwajcarii mogą używać do swoich działań marketingowych symboli narodowych, takich jak np. wizerunki gór. Toblerone przeniósł połowę swojej produkcji poza Szwajcarie i właśnie z tego powodu musiał* zrezygnować z niedźwiedzia w logo oraz zmienić wygląd gór.
W logotypie znajduje się informacja, że Amazon oferuje asortyment „od a do z”. Dodatkowo strzałka ma symbolizować uśmiech – „będziesz zadowolony kliencie”. Pierwotnie firma miała nosić nazwę „Cadabra”, ale Bezos zdecydował zmienić nazwę na „Amazon”.
CISCO to marka z San Francisco, o czym informuje nas nazwa (fonetycznie) oraz logo, które ma symbolizować Golden Gate, czyli znany rozpoznawalny most w San Francisco. Początki firmy Cisco to idealny okres dla producenta urządzeń elektronicznych. Produkty Cisco były bardzo solidne i stanowiły połączenie doskonale zaprojektowanego i wykonanego sprzętu z elastycznym systemem operacyjnym IOS na pokładzie.
TBC… Pozdrawiam