NFT dla sektora stacji paliw. Nowy sposób na lojalność?
Od dłuższego czasu funkcjonują u nas nowoczesne rozwiązania wykorzystujące technologię. Płatność za zatankowane paliwo przy wykorzystaniu kodu QR, płatność BLIKiem czy hologram z wizerunkiem Roberta Kubicy to tylko niektóre przykłady. Czy nastał czas na wykorzystanie technologii NFT w sektorze stacji paliw? Który z operatorów jako pierwszy wprowadzi tę innowacyjną technologię i „odświeży” swój program lojalnościowy?
Cyfryzacja jest bardzo widocznym zjawiskiem w naszym kraju. Większość naszego życia przeniosła się do sieci – na płaszczyźnie administracyjnej, zawodowej, jak również prywatnej i rozrywkowej. Pokazujemy atrakcyjne momenty z życia naszych marek, fragmenty naszej oferty, inwestujemy w reklamy w sieci, chwalimy się osiągnięciami i zachęcamy innych do „obserwowania nas”, co powinno się przełożyć na dokonanie zakupów. Cyfryzacja ewoluuje a „świeżym” trendem jest posiadanie w sieci. To dzięki cyfryzacji rośnie zainteresowanie aktywami cyfrowymi – które stopniowo będą zyskiwać przewagę nad dobrami rzeczywistymi. Wspomnieć należy także o wirtualnej rzeczywistości – w erze Web 3.0 (a więc kolejnego kroku milowego w historii rozwoju internetu; Web 3.0. to rewolucja polegająca a tym, że użytkownicy mogą posiadać w sieci) są to metaversy, w których ludzie mogą poruszać się w cyfrowym świecie za pomocą wykreowanych przez siebie awatarów. Roszerzona rzeczywistość natomiast to trend łączący świat rzeczywisty z elementami cyfrowego. Umożliwia to różnego rodzaju wizualizacje tego jak coś może lub będzie wyglądać (zmiana koloru włosów, projekt mieszkania, nowe felgi w naszym samochodzie, czy pizza ze StopCafe na talerzu, itd.).
W ostatnich latach technologia NFT (non-fungible tokens) zdobyła ogromną popularność, a jej potencjał wykracza poza dziedzinę sztuki i rozrywki. NFT, oparte na technologii blockchain, umożliwiają unikalne i niepowtarzalne cyfrowe posiadanie i śledzenie aktywów. Choć pierwotnie kojarzone z kolekcjonerskimi dziełami sztuki cyfrowej, NFT mogą być z powodzeniem wykorzystane również w innych branżach, w tym w sektorze stacji paliw. Z tej technologii korzystają już tak znane i cenione marki jak Porsche, Red Bull czy Nike. NFT w odróżnieniu od zwykłego pliku komputerowego (zdjęcia, muzyki czy dokumentu) pozwala na jednoznaczne określenie właściciela danego obiektu. Każdy token NFT (ze względu na swój zapis cyfrowy) jest unikatowy, niepowtarzalny i niepodrabialny. Co za tym idzie – jest wyjątkowo bezpieczny i umożliwia przechowywanie wartości.
Przełóżmy jednak powyższe na sektor stacji paliw podając kilka możliwych zastosowań. Programy lojalnościowe oparte na NFT: Operatorzy stacji paliw mogą wykorzystać technologię NFT do tworzenia programów lojalnościowych opartych na cyfrowych aktywach. Zamiast tradycyjnych kart lojalnościowych, klienci mogliby otrzymywać unikalne NFT, które reprezentowałyby ich status lojalnościowy. Te cyfrowe aktywa mogłyby być wymieniane na zniżki, nagrody, czy nawet ekskluzywne doświadczenia (np. specjalne miejsca podczas imprezy motoryzacyjnej typu Verva Street Racing). Dzięki NFT, programy lojalnościowe stawałyby się bardziej atrakcyjne i innowacyjne, przyciągając większą liczbę klientów, w tym osoby młode. Idąc za przykładem projektu Starbucks Odyssey – za sprawą NFT można wprowadzić do programu lojalnościowego kącika kawowego zbieranie „znaczków NFT” za odwiedzanie danej sieci stacji paliw w podróży, co z automatu może uruchomić kolejne, unikatowe benefity w programie lojalnościowym.
Handel cyfrowymi kolekcjami: Branża stacji paliw mogłaby stworzyć swoje własne cyfrowe kolekcje do nabycia za pomocą NFT. Na przykład, operatorzy mogliby wydawać cyfrowe karty kolekcjonerskie z wizerunkiem samochodów, motocykli czy innych motoryzacyjnych atrakcji (wyobraźmy sobie drużynę sportową Orlen w postaci kolekcjonerskich NFT czy też kolekcję ikon Ferrari opublikowaną przez Shell). Klienci mogliby kupować te NFT i gromadzić je w swoich portfelach cyfrowych. Tego rodzaju inicjatywy mogłyby przyciągnąć fanów motoryzacji i promować markę stacji paliw. Tokeny NFT różnego rodzaju limitowanych kolekcji, które uprawniają do określonych benefitów oraz mają wysoką wartość inwestycyjną.
NFT zatem to nowe możliwości monetyzacji działań marki, dotarcia do nowych segmentów odbiorców, nawiązania wyjątkowych relacji z klientami, pozycjonowania marki na nowoczesną oraz cross-promocji z innymi produktami marki. NFT to także dotarcie do młodszych uczestników rynku, którzy korzystają z oferty stacji paliw z zakresie chociażby zakupów gastronomii.
O tym, że NFT znajduje zwolenników na polskim rynku może świadczyć chociażby fakt współpracy spółki SmartVerum z bankiem Pekao S.A., który to zaprezentował NFT w metaverse (wirtualny świat). Tokeny z pracami Kai Renkas można było zobaczyć w Galerii PeoPay – wirtualnej przestrzeni zlokalizowanej w ESKA World – pierwszym polskim środowisku metaversowym. Oprócz NFT znalazły się tam też także animacje i gra interaktywna. Na szerszą skalę o NFT można było usłyszeć podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2023, gdzie dzięki pomysłowi i technologii od spółki InfluVerum można było zakupić serduszka w postaci NFT. Pomimo krótkiego okresu, akcję uznać należy za sukces, gdyż poprzez sprzedaż NFT-owskich serduszek udało się uzbierać znaczną kwotę pieniędzy a w propagowanie akcji zaangażowały się gwiazdy kina czy lekkoatletyki (jak Angelika Cichocka czy Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka).
Podsumowując, NFT umożliwiają cyfrową reprezentację aktywów fizycznych – to krok naprzód w rekonstrukcji całego systemu i definicji posiadania. Przejście z aktywów fizycznych na cyfrowe usprawnia proces i eliminuje pośredników. NFT to także narzędzie do odmłodzenia wizerunku marki i dotarcia do młodych odbiorców. Dla branży stacji paliw wciąż jest to obszar do zagospodarowania.
Opublikowano w „Stacja Benzynowa & Convenience Store”. Numer maj / czerwiec 2023